Pistolety gazowe

Pistolet zarówno tradycyjny (broń palna), jak i gazowy jest indywidualna bronią wyposażoną w krótka lufę strzelającą nabojami. Różnią się one pod względem gatunku danego pistoletu. Strzał oddany z pistoletu powinien być celny i powodujący jak największe skutki obalające. Jeśli cel jest chroniony lekkim pancerzem, przykładowo w postaci kamizelki kuloodpornej, pocisk powinien przebić takie zabezpieczenie.

Repliki pistoletów mogą być sprężynowe, gazowe lub elektryczne. Broń gazowa tego typu popularnie nazywana jest gaziakami lub RMG (ręczne miotacze gazu). Tutaj pociski w postaci kulek wystrzeliwane są przy pomocy propanu, który w przeciwieństwie do gazów dedykowanych nie zawiera smarów koniecznych do konserwacji zaworów zbiornika z gazem. Niektóre z modeli pistoletów gazowych napędzane są dwutlenkiem węgla. Kula rozpędzana jest na skutek rozprężania porcji gazu dawkowanego przez zawór. Porcja ta może być zmienna. Jest to podyktowane sprężaniem i rozprężaniem gazu w zależności od warunków użytkowania. Przymarznięcie ruchomych części zaworu może powodować oddanie całego gazu za jednym strzałem. Wadą pistoletów gazowych jest dość wysoka cena i skomplikowana obsługa. Konserwacja takiej broni też nie należy do najłatwiejszych. Ponadto stosowane w niskich temperaturach praktycznie nie nadają się do użytku z powodu tzw. efektu syfonu. Powoduje on drastyczny spadek mocy broni.

Na pistolety gazowe w Polsce wymagane jest zezwolenie. Reguluje to Ustawa z dnia 21 maja 1999 roku o broni i amunicji. Zezwolenie oraz zgoda na zakup broni gazowej wydawane mogą być tylko i wyłącznie przez wojewódzkiego komendanta policji. Wszelkie modyfikacje tego typu broni są surowo zabronione przez polskie prawo. Produkcja wiatrówek nie jest poddana takim restrykcjom.

Strzał z odległości około dwóch metrów, oddany z pistoletu gazowego powoduje silne palenie w gardle i w oczach. Mogą wystąpić również obrzęki skóry twarzy wraz z podrażnieniem błon śluzowych. Przy odległościach mniejszych możliwe jest trwałe uszkodzenie rogówki, soczewki, spojówki. Ponadto mogą pojawić się poparzenia I i II stopnia twarzy, a zwłaszcza okolic oczodołowych. Odnotowano także przypadki połowicznej, a nawet całkowitej utraty wzroku. Przyczyna takich obrażeń jest środek chemiczny zawarty w pocisku oraz dopalający się proch, który bywa szalenie niebezpieczny. Taka amunicja w rękach nieodpowiedzialnej osoby może więc stanowić zagrożenie zdrowia, a nawet życia.