Celowniki optyczne

Celownik optyczny ma wiele zalet, które potrafi docenić nawet najbardziej doświadczony strzelec. Otóż zamontowany na długą wiatrówkę pozwala na precyzyjne wymierzenie nawet w bardzo odległy cel. Dzięki temu można w pełni wykorzystać potencjał dobrej jakości broni pneumatycznej. Nie jest natomiast stosowany przy krótkiej broni gazowej.

Istnieje sześć podstawowych parametrów cechujących celowniki optyczne. Są nimi : powiększenie, średnica obiektywu, średnica tubusa, rodzaj krzyża, podświetlenie i regulacja paralaksy na tubusie.

Przy wyborze właściwego celownika optycznego należy przede wszystkim uwzględnić jego cenę, wagę oraz możliwość prawidłowego zamontowania na swoim karabinku pneumatycznym. Ponadto przydatność poszczególnych opcji zależy od indywidualnych potrzeb klienta. Bardzo istotne jest tutaj odpowiednie umiejscowienie oka względem osi lunety. Przykładowo do karabinka z niską baką nie należy montować celownika z dużym obiektywem (np. 50 mm). Luneta będzie wtedy założona zbyt wysoko co uniemożliwi poprawne złożenie się do strzału. Obiektyw lunety powinien zatem znajdować się jak najniżej i nie dotykać korpusu karabinka. Należy także pamiętać o tym, że nie wszystkie celowniki optyczne są odpowiednie do wiatrówek sprężynowych. Z reguły „sprężynówki” charakteryzują się znacznym odrzutem w obydwu kierunkach, podczas gdy np. tradycyjna broń palna odrzuca jedynie do tyłu.

Do mocowania celownika optycznego na szynie wiatrówki sprężynowej wykorzystywane są montaże jednoczęściowe. Ich cena oscyluje w przedziale od 100 do 220 złotych. Alternatywa mogą być tutaj solidne montaże dwuczęściowe z podwójnymi śrubami.

Najpopularniejszymi celownikami optycznymi są : Simmons 4×32 Blazer o stałym powiększeniu, MTC Viper 6-24×56 IR o powiększeniu zmiennym, Walther 10-40×56 FT Mil-dot z boczna regulacja paralaksy oraz szybka regulacja pionowa krzyża, a także Leupold VX-III 6.5-20×40 EFR, który uważany jest za jeden z najbardziej nowoczesnych i niezawodnych.