Rodzaje wiatrówek

Obecnie na rynku istnieje wiele rodzajów wiatrówek. Można je podzielić ze względu na zastosowany w nich napęd na sprężynowe, z napędem gazowym, pompki PCA oraz wiatrówki typu PCP. Biorąc pod uwagę inne elementy broni pneumatycznej, możemy jeszcze wyróżnić wiatrówkę Limit (nie wymagającą zezwolenia i rejestracji), FAC (o energii pocisku powyżej 17 dżuli i dlatego wymaga ona zezwolenia), gładkolufową, gwintowaną oraz tzw. maczówkę.

Wiatrówki sprężynowe w celu oddania strzału wymagają naciągnięcia sprężyny. Podczas naciskania spustu jest ona zwalniana, co powoduje gwałtowny ruch tłoka umieszczonego w cylindrze. W konsekwencji wytworzone ciśnienie wypycha śrut z lufy. Niewątpliwie zaletą napędu sprężynowego jest niski koszt eksploatacji, ponieważ wiatrówki tego typu nie wymagają stosowania gazów do oddania strzału. Wadą może być natomiast stosunkowo duży odrzut, co jednak oddaje realizm strzału z broni palnej. Wiatrówki takie mogą być łamane oraz z naciągiem dolnym lub bocznym.

Wiatrówki z napędem gazowym zasilane są z jednorazowego naboju zawierającego sprężony dwutlenek węgla. Jeden nabój z reguły wystarcza na około 50 do 70 strzałów – zależne jest to jednak od modelu wiatrówki. Stosując tego typu naboje, strzelec uwolniony jest od odrzutu przy strzale. W niektórych modelach montowane są nawet magazynki na wiele śrucin, które pozwalają na strzelanie bez konieczności przeładowania aż do wyczerpania się całego magazynka.

W wiatrówkach typu PCA, nazywanych popularnie pompkami, pocisk wystrzeliwany jest za pomocą powietrza, które strzelec spręża przed strzałem kilkoma ruchami dźwigni znajdującej się pod lufą. Są to idealne wiatrówki dla początkujących – przede wszystkim ze względu na ich lekkość i łatwą obsługę. Istnieje tutaj również możliwość wpływania na moc strzału poprzez odpowiednie napompowanie zbiornika.

Wiatrówki typu PCP są najbardziej zaawansowane technologicznie spośród tych ogólnodostępnych na rynku. Napędzane są sprężonym powietrzem zmagazynowanym w specjalnym zbiorniku, który najczęściej znajduje się pod lufą. Wiatrówki tego typu nie posiadają odrzutu, a strzelanie z nich jest niezwykle precyzyjne. Wysokie parametry prędkości, celności i trwałości czynią je bardzo ekskluzywnym produktem. To właśnie różni je od taniego sprzętu strzeleckiego.