Myślistwo

Według ogólnej definicji łowiectwo należy rozumieć jako zespół planowanych i skoordynowanych czynności mających na celu racjonalne gospodarowanie zwierzyną zgodnie z zasadami ekonomii, ochrony przyrody oraz z gospodarką rolną i leśną. Obejmuje ono w swych założeniach hodowlę, ochronę zwierzyny oraz jej pozyskiwanie na drodze polowań przy użyciu broni palnej lub pneumatycznej, a następnie wprowadzenie do obrotu gospodarczego.

Zwierzynę łowną dzieli się na dwie podstawowe grupy : grubą oraz drobną. Do tej pierwszej grupy można zaliczyć żubry, łosie, jelenie, daniele, sarny, muflony, dziki, rysie, wilki i dropie. Te z kolei ze względu na umaszczenie dzielą się między sobą na zwierzynę płowa oraz czarną. Do polowania na zwierzynę drobną używa się między innymi wiatrówek. Zwierzęta, które wchodzą w skład tej grupy to między innymi lisy, wydry, borsuki, kuny leśne, wiewiórki, piżmaki, króliki, zające szaraki, jarząbki, kuropatwy, dzikie gęsi oraz przepiórki. Obecnie prawo łowieckie reguluje Ustawa z dnia 13 października 1995 roku, która informuje o fakcie, że gospodarowanie zwierzyna należy do państwa, a jego podstawę stanowią odpowiednie plany hodowlane.

Zgodnie z prawem łowieckim uzyskiwanie zwierząt łownych odbywa się poprzez polowanie . Czynność ta rozumiana jest jako tropienie, ściganie oraz strzelanie zgodnie z dozwolonymi metodami żywej zwierzyny w celu wejścia w jej posiadanie. W konsekwencji postanowień tego prawa, wszystkie działania prowadzą do uzyskania zdrowych i dobrze rozwiniętych zwierząt o jak najlepszej tuszy i najokazalszych trofeach. Dawniej do polowań używano m. in. broni miotającej.

Innym zabiegiem myśliwskim jest przeprowadzanie odstrzałów hodowlanych, mających na celu usunięcie z łowiska zwierzyny nieprzydatnej do dalszej hodowli (z reguły są to zwierzęta chore lub kalekie) oraz występującej w nadmiernej ilości. Ta ostatnia operacja przyczynia się do dostosowania pogłowia danej zwierzyny do realnej pojemności łowiska, jego możliwości pokarmowych oraz utrzymania właściwego stosunku płci. Odstrzały hodowlane dzielimy na następujące rodzaje : sanitarne, redukcyjne oraz selekcyjne. Zgodnie z prawe można polować jedynie na terenach obwodów łowieckich. Polowania na innych terenach są surowo zabronione. Wyjątkiem od tej zasady jest tylko fakt posiadania specjalnego zezwolenia ministra rolnictwa i leśnictwa.